Какво означава лозаризма?

Какво означава лозаризма?

Какво означава лозаризма?

Blog Article



По дисциплината „Овощарство и Лозарство /част Лозарство/“, се  изучават и   посочват начините за направляване растежа и развитието на лозовото растение, с цел получаването на високи и качествени добиви от грозде.

Онлайн медийна платформа, посветена на селското стопанство и хранителната индустрия в България

Кореновата система се покрива с влажен, чист, речен пясък, който периодично трябва да се навлажнява. Ако не се разполага с пясък е възможно корените да се покрият и с влажна почва.

Преди засаждането, корените на лозите се накисват във вода един-два дни, за да се освежат. Това мероприятие е задължително, когато засаждането се извършва през пролетта.

Нарачајте го овој број или најавете се за да ја прочитате целата статија.

Лозарството во Македонија било застапено уште пред нашата ера, бидејќи постојат некои тогашни записи за одгледување на лозите и користење на виното. Словените, кога се населиле на нашите простори затекнале лозови насади од староседелците.

Страници за излезли от системата редактори научете повече Приноси

Изследва се произхода и разпространението на лозата, биология на лозата (морфологичен строеж), екология на лозата (климат и микроклимат, географска ширина, надморска височина, близост до водни басейни, релеф, изложение и почва), размножаване на лозата, създаване на лозя, резитба и формиране на лозата, отглеждане на плододаващи лозя, беритба и съхраняване на гроздето и ампелография (сортове грозде).

А Б В Г Д Ѓ Е Ж З Ѕ И Ј К Л Љ М Н Њ О П Р С Т Ќ У Ф Х Ц Ч Џ Ш

Во овој период воведени се и сортите кои се застапени до денес, како: вранец, каберне совињон, мерло, бургундец црн, рајнски ризлинг, италијански ризлинг, шардоне, темјаника и многу други.

Според нея в близко бъдеще основният проблем ще бъде достъпът до вода, без която не може да се отглежда грозде.

По дисциплината Лозарство, студентите  се запознават със състоянието, проблемите и перспективите за развитието на лозарството у нас и в света.

Позначајни промени на сортиментот се случуваат за време на Отоманската Империја, кога акцент се става на производството на трпезно грозје. Од позначајните трпезни сорти лозарство во овој период се: чауш, црвен и црн валандовски дренок, бело зимско, кончанка и др.

По принцип гроздето вирее най-добре в горда самота и без други растения около него.

Report this page